Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Rodacy Bohaterom. Finał.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie włącza się w akcje „Rodacy bohaterom – paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”

W związku z innymi akcjami charytatywnymi obecnymi w naszej szkole paczkę złożoną z darów żywnościowych skompletują nauczyciele, chętnych uczniów zaś prosimy o staranne przygotowanie kartek świątecznych z życzeniami (najlepiej na dołączonej, wyjmowanej  wkładce z papieru), w których powinno się również znaleźć podziękowania za walkę o wolność  naszej wspólnej Ojczyzny – Polski,  podziękowanie  i podziw za bycie Polakiem, mimo różnych trudności, itp. Warto też zamieścić jako ozdobnik nasze wspólne symbole narodowe:  polską Flagę, Orła lub fragment Hymnu Polski  itp.

Kartki świąteczne prosimy przynosić do 12 grudnia 2013 r.(czwartek) do p. Anny Pardyki

Przygotujemy życzenia i paczkę dla polskiego kombatanta, czyli dla osoby, która walczyła o wolność Polski. Akcja skierowana jest do polskich kombatantów na Kresach, czyli na wschodnich terenach, przez Polaków od dawna zamieszkałych, które po II wojnie światowej znalazły się poza granicami współczesnej Polski. Obecnie polscy kombatanci mieszkają na Ukrainie, Białorusi i Litwie i żyją w bardzo trudnych warunkach. W bieżącym roku paczkami obdarowane zostaną również osoby wskazane przez Związki Polaków w tych krajach, zwłaszcza rodziny wielodzietne. Ogólnopolskim organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Odra – Niemen, a nasza szkoła jest pod patronatem współpracującego z nim Koła Naukowego  Historyków Studentów KUL i p. Łukasza Falba – absolwenta naszej szkoły.

Więcej na www.odraniemen.org

Kresy to dawne ziemie polskie na wschodzie – na obecnej Ukrainie, Białorusi i Litwie.

II RP to Rzeczpospolita Polska w latach 1918 -1939 (przed II wojna światową)

(mapa za www.wiara.pl)