Wystawa i rozstrzygniecie konkursu „Wąwolniczanie dla Niepodległej 1794-1938”

Lokalne obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę stały się okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego polegającego na zilustrowaniu zaangażowania wąwolniczan w proces utrzymywania polskiej tożsamości narodowej pod zaborami , walk o niepodległość podczas powstań oraz w latach 1914-1920  oraz świętowania rocznic  jej odzyskania w Drugiej Rzeczypospolitej. Nagrody wręczał Wójt Gminy Wąwolnica Pan Marcin Łaguna.

Spośród 38 prac uczniów klas V –VIII i III gimnazjum komisja konkursowa I miejsce przyznała pracom Macieja Kiełbasy (VIIA) i Aleksandry Lipiec (VIIIB) , II miejsce pracom Noemi Grzybek (VB), Amelii Skocz (VIIB) i Mateusza Trochmiuka(III), III miejsce pracom Emilii Warząchowskiej (VA), Oliwi Byszewskiej (VI) i  Klaudii Araucz (III). Osiem prac zostało wyróżnionych (zob. link poniżej).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki. Również obecni na sali autorzy plakatów z klas IV – VIII i III gimnazjum wykonywanych w ramach lekcji  historii podczas projektu „Ci, którym zawdzięczamy Niepodległość”  otrzymali okolicznościowe upominki.

Plastyczne prace konkursowe ilustrują wystawę „Wąwolniczanie dla Niepodległej 1794 -1938” wykonaną przez piszącą te słowa w ramach XVIII Konkursu Pieśni Patriotycznej i Rodzinnej  m.in.w oparciu o niepublikowane dotąd materiały archiwalne, w tym  przyniesione przez uczniów naszej szkoły.  Wystawę można oglądać w szkole, a  od 22 listopada  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wąwolnicy.

Konkurs „Wąwolniczanie dla Niepodległej 1794 – 1938”  przygotowany został w ramach XVIII Konkursu Pieśni Patriotycznej i Rodzinnej. Dziękuję za pomoc w jego organizacji Panu Adamowi Łagunie, Pani Dyrektor Izabeli Stelmach i pracownikom sekretariatu szkoły  oraz koleżankom: Agacie Boruch, Ewie Kołodyńskiej, Barbarze Łagunie i Blance Skowronek – Kolibskiej. Pani Irenie Kolibskiej  - Kierownikowi Gimnnego Domu Kultury dziękuję za udostepnienie tablic wystawowych.

Anna Pardyka