Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Lokalne obchody Narodowego Święta 3 Maja

Podczas Narodowego Święta Trzeciego Maja nasza szkoła czynnie włączyła się w lokalne obchody tego Święta.

Jak co roku władze gminne i Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy udekorowało wieńcami tablicę poległych w latach 1918 – 1920 i tablicę upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Nasza szkoła zatroszczyła się o Dęby Pamięci na Wzgórzu Kościelnym.

Po uroczystej Mszy św. , z racji na przypadający w tym czasie Rok Powstania Styczniowego ogłoszony decyzją Senatu RP, na Wzgórzu Kościelnym odsłonięta została tablica poświęcona 24 wąwolnickim powstańcom styczniowym. Ks. proboszcz Jerzy Ważny dokonał poświęcenia tejże tablicy, a odsłonili ja potomkowie wąwolnickich powstańców. Głos zabrali obecni na uroczystość: Senator RP Stanisław Gogacz i Posłanka na Sejm RP Małgorzata Sadurska. Parlamentarzyści,  przedstawiciele Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy i uczniowie Szkoły Podstawowej złożyli pod tą płytą biało- czerwone wiązanki.

W dalszej części uroczystości w Domu Parafialnym głos zabrał Wójt Gminy Wąwolnica Rafał Plewiński, który podobnie jak ks. probszcz na Mszy św. pogratulował jeszcze raz naszej szkole otrzymania przed kilkoma dniami Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Nauczycielka naszej szkoły p. Anna Pardyka przedstawiła sylwetki odkrytych przez nią wąwolnickich powstańców. Uczniowie z klas V i VI zaprezentowali stosowną do uroczystości akademię „Ojczyznę ocalić, Ojczyznę wskrzesić” łączącą wątki rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Powstania Styczniowego. Akademię przygotowały p. Marta Przewłoka, p. Anna Pardyka, p. Wiktoria Łaguana oraz dekorację p. Blanka Skowronek – Kolibska i ks. Artur Sura. Jak co roku uroczystościom towarzyszył występ zespołów „Senior” i „Bystrzyków”.