Wrześniowe rocznice: kwiaty dla żołnierza 1939 i przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego

Wydarzenia związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej uczniowie klas IV - VIII poznawali samodzielnie szukając wydarzeń, które miały miejsce 1, 17 i 27 września 84 lata temu.

Chętni uczniowie z klas IV- VIII przynieśli kwiaty, które klasa VII b zaniosła na cmentarz. Uporządkowany został grób żołnierza Józefa Nowickiego, który zginął w wyniku niemieckiej napaści na Polskę dokonanej 1 września 1939 roku. Przy pomniku Poległych i Pomordowanych Wąwolniczan w latach 1939 – 1948 uczniowie poznali inne ofiary zarówno napaści Niemiec na Polskę w dniu 1 września jak i napaści Rosji Sowieckiej na  nasz kraj w dniu 17 września 1939 roku. Celem uczczenia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w dniu 27 września uczniowie złożyli kwiaty również na grobach jego przedstawicieli: kapelana AK -  ks. Józefa Gorajka oraz nauczyciela tajnego nauczania Stanisława Tetera.

Zajęcia na cmentarzu były też okazją zwrócenia uwagi na groby Macieja Sławęckiego – żołnierza napoleońskiego, uczestnika bitwy pod Lipskiem 1813 roku oraz powstańca listopadowego, a także Aleksandra Majewskiego, uczestnika powstania kościuszkowskiego, który wraz z wojskami Księstwa Warszawskiego przybył do Wąwolnicy. Te postacie przywoływane są na obecnych lekcjach historii w klasie VII.

Dziękujemy klasie VII b za porządki oraz uczniom z klas IV- VIII za przyniesione kwiaty.

Anna Pardyka, Sylwia  Wójcik