Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

,,W poszukiwaniu orchidei. Michał Lin - zapomniany botanik."

W dniach 15 -16 czerwca 2023 r. w ramach projektu przyrodniczego odbyły się dla uczniów naszej szkoły warsztaty terenowe. Wyruszyliśmy na poszukiwanie orchidei, które występują na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie naszej gminy.

Nasze poszukiwania uwieńczone zostały sukcesem. Odnaleźliśmy stanowiska trzech gatunków storczyków, które kwitną wiosną w naturalnym środowisku a są to: buławnik wielkokwiatowy, gnieźnik leśny oraz kruszczyk leśny- rośliny, które rzadko występują i są pod ścisłą ochroną.
      Uczniom przybliżona została również postać zapomnianego przyrodnika i biologa- Michała Lina, który związany był z naszą okolicą a dokładniej z Celejowem.
        Wśród ciekawostek znalezionych przez uczniów był grzyb o ludowej nazwie ,,czarcie jajo" sprawca nieprzyjemnego, wręcz wstrętnego zapachu w lesie. Jest to sromotnik bezwstydny, którego uwielbiają muchy roznosząc jego zarodniki.
    Nasz spacer po rąblowskim wąwozie i lesie w Iłkach ukazał  piękno naszej flory, usłyszeliśmy wiele informacji i  ciekawostek, które przekazała nam Pani dr Hanna Wójciak - botanik z UMCS w Lublinie  z wykształcenia i  zamiłowania, autorka wielu prac naukowych i przewodników. Warsztaty zorganizowało dla nas Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy w rama projektu, którego zwieńczeniem będzie październikowe spotkanie oraz wystawa fotograficzna z prac nadesłanych przez uczestników warsztatów.
        Zapraszam do obejrzenia fotorelacji (kliknij w poniższy link):

Jolanta Snopek