Śladami Szarych Szeregów, Powstańców Warszawskich i Żołnierzy Wyklętych

13 marca uczniowie klas VIII i VI udali się na wycieczkę historyczną do Warszawy.

Rozpoczęła się ona zwiedzaniem Powązek Wojskowych, gdzie zatrzymaliśmy się, by zapalić znicz przy grobach bohaterów Szarych Szeregów: „Alka”, „Zośki” i „Rudego” znanych uczniom z lekcji historii oraz z lektury „Kamieni na szaniec”. Poznaliśmy również historię pomników: „Gloria Victis” upamiętniającego Powstanie Warszawskie oraz Dolinki Katyńskiej. Zwiedzanie Powązek zakończyliśmy poznając tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych oraz historię Łączki. W Panteonie - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych na Łączce uczennica klasy VIII Emilia Majchrzak zapaliła w naszym imieniu znicz w miejscu złożenia prochów Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Operował on po II wojnie światowej m.in. w Wąwolnicy i okolicach, do jego oddziału należał dziadek Emilii.

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego pozwoliło poczuć atmosferę walczącej stolicy oraz poznać i wczuć się w panujące wówczas realia. Historii można było też dotknąć np. „strzelając” ze stena czy przeciskając się ciasnymi kanałami.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Pardyka, Agata Boruch, Ewa Klocek, Barbara Łaguna oraz Małgorzata Górka.

Fot. Anna Pardyka, Ewa Klocek, Barbara Łaguna