WYCIECZKA W BIESZCZADY

3 października 2022r. uczniowie klas piątych i szóstych wyruszyli autokarem na trzydniową wycieczkę w Bieszczady.

Pierwszym etapem wyjazdu był pobyt nad Soliną. Tu z wagoników kolejki gondolowej oraz z wieży widokowej na Górze Jawor podziwialiśmy jesienne wzgórza nad Soliną oraz Jezioro Solińskie. Następnie był  spacer po zaporze i „solińskie Krupówki”. Kolejnym etapem pierwszego dnia było zwiedzanie  Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego „Knieja”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć osobliwości bieszczadzkiej fauny i flory, dzieje łowiectwa i leśnictwa oraz ich rolę na tych terenach.

Drugiego dnia wyruszyliśmy na wędrówkę w góry. Po trudach wędrowania w deszczu i błocie wszyscy dotarli na jeden z najpiękniejszych fragmentów Bieszczadzkiego Parku Narodowego-Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m). Po krótkim odpoczynku w schronisku “Chatka Puchatka” pokonaliśmy drogę powrotną do autokaru. Pomimo trudnych warunków i kapryśnej  pogody wszyscy byli zadowoleni z osiągniętego celu.

Trzeci dzień wycieczki to wizyta w domu zakonnym Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Jest to miejsce, gdzie przez rok  1955/56 był internowany  ówczesny prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Uczniowie mogli obejrzeć Izbę Pamięci Patrona naszej szkoły oraz kaplicę klasztorną. Przed frontonem klasztoru ustawiona jest wykuta w kamieniu postać prymasa i tam zrobiliśmy grupowe zdjęcie.

Ostatnim etapem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im.Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum położone jest na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej.

Wycieczkę zorganizowało biuro turystyczne Dartur, opiekę nad uczniami sprawowały Pani S. Wójcik, Pani M. Górka, Pani M. Pęcak-Wałach oraz Pani B. Kamińska.