XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”

16 października 2022 roku w całej Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodziliśmy XXII Dzień Papieski pod hasłem: „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor). My także włączyliśmy się w obchody tego wyjątkowego dnia.

W kościele parafialnym po Mszy Św. o godz. 10.30 odbyła się uroczysta akademia. Brali w niej udział uczniowie naszej szkoły: Zofia Masajada, Magdalena Garwolińska, Zuzanna Wargocka, Julia Gąska, Michał Kołodyński, zespół psalmistów Psallite Deo oraz chór Jubilate Deo. Tematem rozważań była dziesiąta encyklika papieża Jana Pawła II, ogłoszona 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem encykliki Veritatis Splendor jest przypomnienie znaczenia nauczania moralnego Kościoła w świecie, który gubi znaczenie wartości ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Papież przypomina nam o najważniejszych wartościach naszego życia, bez których nigdy nie możemy być naprawdę sobą, nigdy nie możemy naprawdę kochać i nigdy nie możemy być naprawdę wolni.

Jan Paweł II był wielkim człowiekiem. Całe życie poświęcił Bogu i czynieniu dobra. Starał się od siebie wymagać jak najwięcej czego również żądał od nas. Pokazywał nam drogę, którą mamy iść, aby osiągnąć szczęście.

Weźmy do serc jedno z przesłań Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać. Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze „być” i nasze „mieć”. I nic nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego „być” i „mieć” zależała od nas”.

Agata Boruch

Barbara Łaguna