Wszystkie Kolory Świata

W październiku 2014 r. nasza szkoła przystąpiła do III edycji ogólnopolskiej akcji "Wszystkie Kolory Świata". Jest to globalny projekt UNICEF, w którym zadaniem uczniów jest przygotowanie charytatywnych laleczek. Celem projektu jest:
·   kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
·   pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
·   zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.
Kampanię wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Uczniowie włączając się do akcji, pomagają ratować życie swoich rówieśników w Sudanie Południowym, jednym z najbiedniejszych krajów świata. Obok trwającego kryzysu żywnościowego, kraj boryka się z epidemiami polio, odry, zapalenia opon mózgowych i cholery. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci, tak, aby ograniczyć ich śmiertelność .
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Dzieci, przystępując do pracy, same zdecydują z jakiego kraju będzie pochodziła ich laleczka, jak będzie miała na imię, jaki będzie jej kolor skóry oraz czy i jakie będzie miała hobby. Tymi informacjami uzupełnią „akt urodzenia” laleczki. Ten obszar pozostawiamy kreatywności uczniów, a także osób im pomagających. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki takiej "międzypokoleniowej" współpracy z pewnością powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki. Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy odrysować wzór na materiale, a po wycięciu obszyć i wypchać miękkim materiałem lub watą. Później można już przystępować do upiększania! Na tym etapie uczniowie mogą dać upust swojej wyobraźni, kreatywności i wcielić się w rolę artystów oraz kreatorów mody. Wykroje laleczek znajdują się u p.Blanki Kolibskiej.
Grudzień i dwa tygodnie stycznia to czas na wykonanie laleczki. Całość zakończy kiermasz charytatywny, który odbędzie się w trakcie Choinki szkolnej, a podczas której odbędzie się sprzedaż lalek.
Po zakończonej akcji zebrane pieniądze zostaną przesłane na konto UNICEF otwarte dla celów zbiórki prowadzonej na rzecz dzieci.
Pozostaje mi jedynie wyrazić nadzieję, że w dzisiejszym świecie znajdą się ludzie mający wiele serca i ciepła dla innych…

Podsumowanie:

21 stycznia odbyło się w naszej szkole podsumowanie akcji charytatywnej "Wszystkie Kolory Świata" realizowanej w ramach programu UNICEF.
     Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne.

Uczniowie na lekcjach techniki lub wspólnie ze swoimi rodzicami i dziadkami wykonywali laleczki, które nie są tylko zwykłymi szmacianymi zabawkami, ale są symbolem pomocy, jakiej nasze dzieci postanowiły udzielić swoim rówieśnikom z biednego kraju.  Każda laleczka otrzymała swoją własną tożsamość. Uczniowie sami wybrali dla niej strój a także imię i wiek, które umieścili w specjalnym "akcie urodzenia". Twórcy wykazali się olbrzymią kreatywnością i zdolnościami. Powstały prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie laleczki okazały się wyjątkowe.

W ramach projektu dzieci przygotowały ponad 20 charytatywnych szmacianych laleczek UNICEF. Laleczki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podczas kiermaszu w czasie zabawy choinkowej zebrano 210 zł. Kwota ta zostanie przekazana na konto UNICEF dla dzieci w Sudanie Południowym.
   Dziękujemy naszym uczniom i rodzicom. To dzięki Wam mogliśmy zrealizować tę piękną misję w naszej szkole, która pozostanie na długo w naszej pamięci.

Anna Zgrzywa i Blanka Skowronek-Kolibska