Uroczystość poświęcenia nagrobka por. Stanisława Tetera, kierownika wąwolnickiej szkoły w latach 1949-1956

12 grudnia, w przeddzień wprowadzenia stanu wojennego,  w Wąwolnicy odbyła się  uroczystość poświęcenia nowego nagrobka kierownika wąwolnickiej szkoły w latach 1949-1956, który ponad pół wieku wcześniej był również  ofiarą komunistycznych rządów w naszym państwie.

Stanisław Teter to komendant POW w Zakrzówku, za swą działalność patriotyczną więziony w 1917 roku przez Austriaków, ochotnik w wojnie z bolszewikami w 1920 roku, nauczyciel w Zakrzówku, Górach Kluczkowickich, Kluczkowicach, zaś podczas II wojny światowej w Dęblinie, gdzie prowadził tajne nauczanie, natomiast  po II wojnie światowej był kierownikiem Szkół Podstawowych w Kazimierzu Dolnym, Klementowicach i Wąwolnicy. Zmarł w Wąwolnicy, stając się ofiarą komunistycznej walki z Kościołem. W 1933 odznaczony został Krzyżem Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji Stanisława Tetera, po której nauczycielka historii Szkoły Podstawowej w Wąwolnicy Pani Anna Pardyka przedstawiła postać jej dawnego kierownika oraz okoliczności ufundowania mu nowej płyty nagrobnej, podkreślając istotny  w tym przedsięwzięciu udział ucznia naszej szkoły Franka Pecia, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Regionalnego  Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy, jego władz, w tym Wiceprezesa Pana Pawła Rafalskiego.

Podczas uroczystości na cmentarzu, po odśpiewaniu Hymnu, płytę nagrobną odsłoniła Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wąwolnicy Pani Izabela Stelmach. Treść inskrypcji odczytała Przewodnicząca Rady Gminy w Wąwolnicy Pani Ewa Żybura.

Nagrobek poświęcił oraz modlitwę odmówił  wąwolnicki proboszcz, Ks. Kanonik Jerzy Ważny, Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

Następnie wieńce złożyli: w imieniu społeczności wąwolnickiej: Wójta Gminy Wąwolnica i Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy  Pani Wanda Kruk, w imieniu społeczności Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wąwolnicy Panie: Dyrektor Izabela Stelmach, Wicedyrektor Jolanta Snopek oraz  nauczycielka  historii Anna Pardyka.

Prowadzący uroczystość Pan Paweł Rafalski złożył następnie podziękowania za udział w uroczystości: ks. Proboszczowi, kanonikowi Jerzemu Ważnemu, przedstawicielom władz samorządowych oraz szczególne podziękowania  Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie za nieocenioną pomoc finansową oraz przygotowanie projektu pomnika, Pani Annie Pardyce inicjatorce budowy nowego nagrobka porucznika Stanisława Tetera, odpowiedzialnej za stronę merytoryczną: kwerendę archiwalną i nawiązanie współpracy z IPN, Członkom Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy, w tym w szczególności: Pani Prezes Wiesławie Dybale, Pani Edycie Furtak-Łuce za koordynację projektu, Dyrekcji, społeczności szkolnej Zespołu Szkolno - Przedszkolngo w Wąwolnicy za przeprowadzaną zbiórkę, indywidualnym darczyńcom,  wykonawcy nagrobka, Panu Witoldowi Marcewiczowi, artyście rzeźbiarzowi z Bełżyc oraz  obecnym na tej uroczystości pocztom sztandarowym ze Światowego Związku AK i WiN,  Szkoły Podstawowej w Wąwolnicy,  Ochotniczej Straży Pożarnej z Wąwolnicy.

Organizatorami uroczystości było Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wąwolnicy.

Biografia Stanisława Tetera będzie dostępna od stycznia 2022 roku na www.sanktuarium-wawolnica.pl/ o wawolnicy

Anna Pardyka

Fot. Anna Pardyka, Paweł Rafalski, fot. archiwalna: Zbiory Centralnego Archiwum Wojskowego