Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wąwolnicy


  • Kartka z kalendarza


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2484000
    • Do końca roku: 241 dni
    • Do wakacji: 48 dni

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-05-04

    Imieniny: Floriana, Michała


  • Kontakt

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wąwolnicy

    Tel: (81) 882-50-69

    E-mail:

    zsp@wawolnica.pl 

     

Wrześniowe rocznice- w miejscach pamięci narodowej

        29 września uczniowie klasy 8a udali się na lekcję historii i WOS w terenie, czyli na miejscowy cmentarz. Celem zajęć było m.in. realne przekonanie się o ofiarach jakie wywołał najazd Niemiec na Polskę 1września 1939 roku oraz Rosji Sowieckiej (ZSRR) 17 września 1939 roku.

        Pamiątką tych tragicznych wydarzeń jest grób żołnierza kampanii wrześniowej Józefa Nowickiego rannego podczas niemieckiego nalotu w Drzewcach i zmarłego w naszej szkole, która we wrześniu 1939 roku pełniła funkcję szpitala wojskowego. Z wielką satysfakcją można było obejrzeć nowy grób ufundowany temu obrońcy Ojczyzny dwa lata temu przez Państwo Polskie i jego instytucję- IPN. Zastąpił on wcześniejszą mogiłę, którą porządkowali  uczniowie naszej szkoły. Z ich też inicjatywy w poprzednich latach wydobyta została z zapadająca się w ziemi rabatka oraz stanął na grobie krzyż.

      Inne nazwiska wąwolnickich ofiar niemieckiej napaści i okupacji odczytane zostały z pomnika Poległych i Pomordowanych Wąwolniczan w latach 1939-1948. Tam też zapisane zostały nazwiska wąwolniczan, którzy stracili życie na skutek sowieckiej agresji, która rozpoczęła się 17 września 1939 roku.

     Trzecia ważna wrześniowa rocznica to 27 września 1939 roku, w którym to dniu rozpoczęło działalność Polskie Państwo Podziemne świadczące, ze Polacy nie pogodzili się z przegraną. W ramach tego tajnego państwa działali żołnierze AK, BCh, cichociemni  upamiętnieni również na wąwolnickim pomniku. Zatrzymaliśmy się również przy grobie ks. Józefa Gorajka- kapelana AK i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata oraz Stefana Lenartowicza- jednego z wielu  wąwolnickich nauczycieli tajnego nauczania.

     Jako wyraz szacunku miejsca te zostały uprzątnięte, ozdobione kwiatami lub  zniczami.

Anna Pardyka