Na wystawie plenerowej w 75 rocznicę spalenia Wąwolnicy

Uczniowie klas VII, VI i V obejrzeli  wystawę zdjęć znajdującą się na Wzgórzu Kościelnym w Wąwolnicy, na których ich autor, amerykański fotograf John Vaschon udokumentował płonącą Wąwolnice. Uczniowie zapoznani zostali z historią spalenia Wąwolnicy, którego dokonały komunistyczne formacje: UB, MO, KBW w dniu 2 maja 1946 roku.

Spłonęło wówczas 101 domów i 375 zabudowań gospodarczych, a w płomieniach lub w wyniku odniesionych oparzeń zmarło 5 osób. Wśród uczniów oglądających wystawę byli również krewni i potomkowie tych mieszkańców Wąwolnicy, którzy wówczas stracili życie lub ponieśli straty materialne.

Pobyt na Wzgórzu Kościelnym był też okazją by odwiedzić Dęby Katyńskie oraz pomniki poświęcone wąwolnickim powstańcom styczniowym, rozstrzelanym na targowicy wąwolniczanom oraz kapelanom z czasów II wojny światowej oraz poznać ciekawostki historyczne wąwolnickiej kaplicy.

Opiekę nad uczniami sprawiała pani Anna Pardyka oraz nad klasą VI b również pani Kinga Saran- Kozak.

Anna Pardyka