Na grobie Stanisława Tetera, kierownika szkoły- w 100 rocznicę zakończenia wojny polsko- bolszewickiej

Życie Stanisława Tetera (1899- 1956) to lekcja historii Polski XX wieku. Był nauczycielem i komendantem POW w Zakrzówku, więźniem austriackim, rozbrajał Austriaków w 1918 roku i walczył jako ochotnik w 212 pułku ułanów z bolszewikami w 1920 roku. Doceniony Krzyżem Niepodległości w II Rzeczpospolitej. Podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie w Dęblinie, zaś w 1956 roku będąc kierownikiem wąwolnickiej szkoły stał się śmiertelną ofiarą komunistycznej walki z Kościołem. Z jego dokładnym życiorysem zapoznali się uczniowie klas 7 i 8 przy okazji omawianych na lekcjach historii treści.

W nawiązaniu do obchodzonej w obecnym roku szkolnym 2020/2021 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i zakończenia wojny polsko- bolszewickiej uczniowie z klasy 7b uporządkowali i udekorowali grób Stanisława Tetera kwiatami. Radością napawa fakt, że już wkrótce Stanisław Teter będzie miał godny grób żołnierski powstały dzięki staraniom piszącej te słowa, 80 % dofinansowaniu uzyskanemu z Instytutu Pamięci Narodowej, przy wsparciu dyrekcji, nauczycieli i pracowników wąwolnickiej szkoły oraz przy współpracy Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy.

Podczas wyjścia na wąwolnicki cmentarz uczniowie klasy 7b uporządkowali również pomnik Poległych i Pomordowanych Wąwolniczan w latach w 1939-1948 oraz obejrzeli wyjątkowe nagrobki wspominanych na lekcji wąwolniczan: Macieja Sławęckiego- żołnierza napoleońskiego i powstańca listopadowego oraz Alessandra Majewskiego- powstańca kościuszkowskiego i żołnierza wojsk Księstwa Warszawskiego. Opiekę sprawowały panie: Anna Pardyka i Kinga Saran- Kozak.

Anna Pardyka