Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wąwolnicy


  • Kartka z kalendarza


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2483896
    • Do końca roku: 241 dni
    • Do wakacji: 48 dni

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-05-04

    Imieniny: Floriana, Michała


  • Kontakt

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wąwolnicy

    Tel: (81) 882-50-69

    E-mail:

    zsp@wawolnica.pl 

     

DNI KULTURY EKOLOGICZNEJ 2021 ZA NAMI! WSPOMNIENIE

        W dniach 19 – 22 kwietnia 2021 w naszej szkole realizowanych było wiele działań w ramach obchodów Dni Kultury Ekologicznej.

  • Pani Marlena Pęcak - Wałach zaprezentowała książki o tematyce przyrodniczej dostępne dla uczniów w bibliotece szkolnej “Biblioteka poleca!”
  • Uczniowie klas I – III poznawali wybrane utwory M. Konopnickiej opisujące piękno przyrody, czytali książkę " Na jagody" ( kl. I), recytowali wiersze online ( kl. II), poznawali wybrane wiersze i wykonywali do nich ilustracje ( kl. III a i b ), przypomnieli sobie podstawowe zasady segregacji śmieci ( I - III ), poszukiwali naukowej literatury o charakterze przyrodniczym ( kl. III), poznali postać M.Kopernika, stany skupienia wody, proces krążenia wody w przyrodzie, przypomnieli sobie kolejność planet w Układzie Słonecznym. ( kl. III)
  • Uczniowie klas IV – VIII podczas godzin wychowawczych przypominali sobie sposoby oszczędzania wody, zasady segregacji i ograniczania odpadów, dowiedzieli się skąd wzięła się idea obchodów Dnia Ziemi, uświadamiali sobie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę, zapoznawali się z programem Dni Kultury Ekologicznej i tematyką konkursów przyrodniczych. A oto przykładowe zrealizowane tematy: “Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Świata. 22.04. – Światowy Dzień Ziemi”- kl.VIII B, "Światowy Dzień Ziemi" - kl. V A, “Dni Kultury Ekologicznej - jak dbać o naszą planetę” - kl. IV A i B, “Międzynarodowy Dzień Ziemi” - kl. VII B, “Każdy może być przyjacielem Ziemi” - kl. VII A, “Dni Kultury Ekologicznej” - VI B, VIIIA.
  • “Piękno Ziemi wierszem malowane” - uczniowie klas IV – VII wykonywali podczas zajęć z plastyki prace do wierszy Marii Konopnickiej i innych polskich poetów. Prace można obejrzeć w galerii na szkolnej stronie.
  • “Zielono Mi”- czyli we wtorek 20 kwietnia ubieraliśmy się na zielono, by zamanifestować nasz pozytywny stosunek do otaczającej przyrody.
  • "Dzień Dobroci dla Ziemi" 22 kwietnia uczniowie uczcili wykonując wiele inspirujących działań dla naszej planety, co pokazuje galeria zdjęć. Najczęściej sprzątali tereny wokół swoich domów, sadzili rośliny, segregowali odpady i ograniczali objętość śmieci. Towarzyszyły temu liczne obserwacje przyrodnicze udokumentowane wspaniałymi zdjęciami.
  • Konkurs “Ekoreklama” - chętni uczniowie kl. IV – VIII mieli możliwość wykonania plakatu reklamującgo oszczędzanie prądu, wody, ograniczanie ilości odpadów, ochronę powietrza, wody, gleby, ochronę gatunkową lub siedlisk. Powstały ciekawe prace, które można obejrzeć w galerii, a wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni pozytywnymi ocenami z biologii lub przyrody.
  • Spotkanie z filmem przyrodniczym - członkowie SK LOP podczas zajęć rozwijających zainteresowania przyrodnicze obejrzeli bardzo ciekawy film pt “Pola tętniące życiem”. Jego tematyka nawiązywała do zagrożeń bioróżnorodności spowodowanych intensywną gospodarką rolną. Link do filmu tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Ipd3nRmr_T4  

 

 

        Podziękowania dla wszystkich, którzy aktywnie włączyli się w obchody Dni Kultury Ekologicznej –          a zwłaszcza dla p. Blanki Skowronek– Kolibskiej, p. Marleny Pęcach- Wałach, wychowawców klas od I do VIII i oczywiście dla uczniów, którzy czynnie włączyli się w realizację zaplanowanych działań.

 

 

        Na koniec przytoczę kilka fragmentów wypowiedzi papieża Polaka - Jana Pawła II, już świętego - miłośnika turystyki i przyrody.

  

“Kiedy wędruję po polskiej ziemi, od Bałtyku, przez Wielkopolskę, Mazowsze, Warmię i Mazury, kolejne ziemie wschodnie od Białostockiej aż do Zamojskiej, i kontempluję piękno tej ojczystej ziemi, uprzytamniam sobie ten szczególny wymiar zbawczej misji Syna Bożego. Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku...

 

Jeżeli mówimy o odpowiedzialności przed Bogiem, to mamy świadomość, że tu już nie chodzi tylko o to, co we współczesnym języku zwykło się nazywać ekologią. Nie wystarczy upatrywać przyczyny niszczenia świata jedynie w nadmiernym uprzemysłowieniu, bezkrytycznym stosowaniu w przemyśle i rolnictwie zdobyczy naukowych i technologicznych, czy w pogoni za bogactwem bez liczenia się ze skutkami działań w przyszłości. Chociaż nie można zaprzeczyć, że takie działania przynoszą wielkie szkody, to jednak łatwo dostrzec, że ich źródło leży głębiej, w samej postawie człowieka. Wydaje się, że to, co najbardziej zagraża stworzeniu i człowiekowi, to brak poszanowania dla praw natury i zanik poczucia wartości życia. Prawo, które zostało przez Boga wpisane w naturę i które można odczytać za pomocą rozumu, skłania do poszanowania zamysłu Stwórcy - zamysłu, który ma na celu dobro człowieka. To prawo wyznacza pewien wewnętrzny porządek, który człowiek zastaje i który powinien zachować. Wszelkie działanie, które sprzeciwia się temu porządkowi, nieuchronnie uderza w samego człowieka.....

 

W rodzinie i w szkole nie może zabraknąć wychowania do szacunku dla życia, dla dobra i piękna. Wszyscy ludzie dobrej woli winni współdziałać w tym wielkim dziele”.

 

Jan Paweł II, Zamość 12.06.1999:

 

“Teraźniejszość i przyszłość świata zależą od ochrony rzeczywistości stworzonej, ponieważ człowiek i przyroda nieustannie oddziałują na siebie nawzajem. Uznanie zasady, że najważniejszym motywem troski o środowisko jest dobro samego człowieka, to najpewniejsza gwarancja ochrony stworzenia; w ten sposób bowiem zostaje pobudzona odpowiedzialność każdego człowieka za zasoby naturalne i za ich rozumne wykorzystanie. (...)”

 

Jan Paweł II, Światowy Dzień Pokoju 1.01.1999 r.

 

 

 

Koordynator akcji – Ewa Klocek, opiekun SK LOP, nauczyciel biologii i przyrody