Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wąwolnicy


  • Kartka z kalendarza


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2480398
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-02

    Imieniny: Longiny, Toli


  • Kontakt

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wąwolnicy

    Tel: (81) 882-50-69

    E-mail:

    zsp@wawolnica.pl 

     

Święto Narodowe Trzeciego Maja i rocznica spalenia Wąwolnicy

         3 maja obchodzimy Święto Narodowe przypadające w 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku.

        Uchwalenie Konstytucji 3 maja było ważnym i radosnym wydarzeniem w dziejach naszej ojczyzny. Konstytucja ta wprowadzając nowoczesne zasady funkcjonowania państwa, z którego wykluczono złe prawa będące przyczyną upadku Rzeczypospolitej, wprowadzała nasz kraj na drogę naprawy ustroju i wzmacniania władzy państwowej.        

      Obchody tego Święta zakazane były podczas zaborów, okupacji niemieckiej i w czasach komunizmu. Mimo to pamięć o Konstytucji 3 maja przetrwała w sercach Polaków choć nie było wówczas uroczystych, oficjalnych, państwowych obchodów.
     Nie uczestnicząc w tym roku w szkolnych i lokalnych obchodach tego Święta miejmy i my nie tylko w swych sercach pamięć o tym wydarzeniu. Wywieśmy flagi już 2 maja- w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zwróćmy uwagę na programy telewizyjne i radiowe poświęcone Konstytucji 3 maja i wprawmy się w radony nastój śpiewaniem Mazurka Trzeciego Maja (karaoke dostępne w Internecie). A może wykonacie biało- czerwone ozdoby do domów (kotyliony, kwiaty, flagi…).
     Wykorzystajmy te współczesne formy świętowania pamiętając, że nasi przodkowie takich możliwości na wyrażanie radości z tego Święta nie mieli albo nie byli w stanie się nim cieszyć jak wąwolniczanie w roku 1946.
     Wówczas, w dniu 2 maja 1946 roku funkcjonariusze komunistycznego państwa polskiego: UB i MO oraz żołnierze KBW dokonali zbrodni komunistycznej: celowego spalenia Wąwolnicy. Maj 74 lata temu w Wąwolnicy był czasem rozpaczy po tych co zginęli w płomieniach i zmarli w wyniku oparzeń, zaś widok licznych spalonych domów                   i gospodarstw był obrazem grozy.
     Trwając w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii pamiętajmy o tym, co zarówno radosne, jak i tragiczne       w naszej przeszłości doceniając, mimo wszystko, to co mamy teraz i myślmy z nadzieją o przyszłości.

Beata Zdżalik- Chodacka

Anna Pardyka

 

autorzy zdjęć: Anna Pardyka

John Vachon (archiwalne czarno-białe)

 

     Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku:

 

      Akt prawny Konstytucji 3 Maja (kliknij)

    

     Opis obrazu Jana Matejki (kliknij)

 

     Obraz (kliknij)