Środa, 2024-05-22

Imieniny: Emila, Neleny

"Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie..."

Z Wigilią zwykliśmy łączyć wspomnienia i obraz rodzinnego domu, jako strażnika najpiękniejszych tradycji. Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd wokół bogato ustrojonej choinki to symbole wzajemnej jedności, miłości, pokoju.

Boże Narodzenie to swoiste misterium radości. W życiu każdego człowieka muszą być takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni, bliscy
i potrzebni. Stół wigilijny i szopka gromadzą razem każdą rodzinę, bliskich, przyjaciół.

Z Bożym Narodzeniem wiąże się szereg pięknych zwyczajów, które wpisane są nie tylko w polską tradycję ale i w poezję.

20 grudnia 2019 r. w naszej szkole cała społeczność uczniowska spotkała się na uroczystym apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 7b: Konrad, Gabrysia, Kuba, Ola, Dawid, Adrian, Piotrek, Wojtek, Ania, Kacper, Weronika, Wiktoria, Mateusz, Julka, Sebastian, Amelka, klasy 7a: Oliwka, Natalka i Karol oraz klasy 6a: Patrycja i Emilka zaprezentowali wymowny montaż słowno - muzyczny, który zawierał wiersze, pieśni i kolędy o tematyce bożonarodzeniowej oraz krótkie opisy zwyczajów świątecznych.

Salę zdobiła świąteczna dekoracja, która przedstawiała starą izbę jadalną. Długi stół,
 a w izbie stały snopy niezmłóconego zboża - pszenicy. Stół nakryty był białym obrusem,
a pod obrusem było siano. Na stole leżało Pismo Święte, był wieniec adwentowy, stały dawne naczynia oraz talerze z opłatkami przygotowane dla wszystkich klas i zaproszonych gości. Za pięknie przystrojonym stole siedziało 12 uczniów. Za uczniami rozpięte było niebieskie płótno, a na nim napis: “Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli się nie narodzi
w Tobie...”.
Trzy okna, a po bokach środkowego wisiały stare obrazy. Po jednej stronie Serce Jezusa, po drugiej stronie Serce Maryi. Nastrój tworzyły zapalone świece w lampionach, świąteczne dekoracje oraz ustrojona po dawnemu choinka. Mieliśmy także żłóbek z siankiem, Jezuska oraz pięknie przebranych kolędników: gwiazdora, Józefa i Maryję, aniołka, trzech króli, diabełka i śmierć, którzy w czasie kolęd i pastorałek chodzili z gwiazdą miedzy rzędami.

Uroczystość rozpoczęła się utworem RORATE CAELI, przy którego dźwiękach Natalka - przewodnicząca Samorządu Szkolnego w stroju harcerskim wniosła światełko betlejemskie i zapaliła od niego świeczki na wieńcu adwentowym.

Całą uroczystość poprowadzili: Amelka i Adrian. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: p. Marcin Łaguna - Wójt Gminy Wąwolnica, ks. Infułat Jan Pęzioł,
p. Grzegorz Dunia - sekretarz Gminy, p. Piotr Kruk - przewodniczący Rady Rodziców oraz rodzice.

Było bardzo klimatycznie i uroczyście, wspólny śpiew pięknych kolęd, pastorałek
i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Uczniowie siedząc przy stole recytowali wiersze
i przypominali opisy zwyczajów świątecznych. Wieczerza wigilijna, opłatek, puste nakrycie, sianko na stole, kolędy, choinka, prezenty gwiazdkowe, pasterka to najważniejsze tradycje związane z tymi przepięknymi świętami wigilijnymi. Te tradycje wzbogacają chwile, które jednoczą wszystkich ludzi.

Występ młodzieży wzbogacony był multimedialną prezentacją obrazów o tematyce bożonarodzeniowej wplecionych w poszczególne części programu, przygotowaną przez
ks. Ryszarda.

Na zakończenie programu uczniowie złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Oto one:

W tę nadchodzącą świętą noc Miłości, noc Przebaczenia, noc kiedy „Bóg się rodzi, moc truchleje”, życzymy wszystkim błogosławieństwa Bożej Dzieciny na każdy dzień Nowego Roku 2020.

Niech narodzone Dzieciątko ześle Wam łaskę zdrowia, nadziei i spokoju wewnętrznego, a święta niech będą prawdziwym duchowym, chrześcijańskim przeżyciem.

Byśmy w natłoku świątecznych przygotowań nie zapomnieli o najważniejszym:

Żeby w pokoju tej nocy pobladły troski nasze i niepokoje zgasły.

By żaden człowiek nie był obcy.

Żeby nie było samotnych.

Byśmy umieli się dzielić sercem jak opłatkiem...

I by pokój zapanował nad światem.

Pamiętajmy kochani:

"Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata

i wyciągasz do niego rękę, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!

Zawsze, ilekroć milkniesz, by innych wysłuchać,

zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad,

które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności,

zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym,

zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,

jak bardzo znikome są Twoje możliwości i jak wielka jest Twoja słabość,

zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie.

Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!!!!.

Następnie życzenia świąteczne i noworoczne złożyła również Pani Dyrektor Izabela Stelmach oraz Pan Wójt.

Ks. Infułat odmówił modlitwę oraz podziękował dzieciom za przekaz programu, w którym zawarte były najistotniejsze wartości tych Świąt!

Po odczytaniu przez Gabrysię Ewangelii (Łk 2, 1-14), przy dźwiękach "Kolędy dla nieobecnych", wychowawcy klas wzięli ze stołu opłatki dla swoich uczniów i nastąpiło wspólne łamanie oraz składanie sobie życzeń.

Następnie każda klasa zasiadła ze swoim wychowawcą do wigilii w swojej sali. Klasa 7b zasiadła do wigilii razem z wychowawcą oraz p. Barbarą Łaguną, ks. Ryszardem
i rodzicami.

Młodzi artyści wspaniale zaprezentowali swoje talenty, dostarczając widzom wielu wzruszeń. Wiele wypowiedzianych słów odwoływało się do motta spotkania:

Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli się nie narodzi w Tobie…”, skłaniając do refleksji.

Serdeczne podziękowania kierujemy do:

p. Anny Mańturz za pożyczenie obrazów: Serce Maryi i Serce Jezusa, które wzbogaciły naszą dekorację,

p. Elżbiety Samborskiej za podarowanie snopów pszenicy,

oraz p. Krzysztofa Kolibskiego za pożyczenie gwiazdy dla kolędników.

Ewa Kołodyńska

Barbara Łaguna