Wąwolniccy Powstańcy Styczniowi w wąwolnickiej szkole

W dniu 11 grudnia 2013 r. uczniów z klas starszych naszej szkoły i gimnazjum odwiedzili szczególnie goście – grupa rekonstrukcyjna z Powstania Styczniowego:  Piąty Oddział Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetan Cieszkowskiego – Ćwieka (działająca przy stowarzyszeniu „Słuchaj Patrz Pomagaj”),  który to oddział formował się w Wąwolnicy

i kilkakrotnie w niej stacjonował. Tę niecodzienną lekcję historii zawdzięczmy absolwentowi naszej szkoły, obecnie doktorantowi historii p. Łukaszowi Falba, który przyjechał do nas wraz ze studentami KUL tworzącymi w/w grupę rekonstrukcyjną.

W oddziale Kajetana Cieszkowskiego -  Ćwieka służyło najwięcej wąwolniczan, których było co najmniej dziewięciu na  24 znanych nam od tego roku  z imienia i nazwiska. Panowie i Pani z grupy rekonstrukcyjnej opowiedzieli zebranym ciekawostki o Powstaniu Styczniowym  i swoim oddziale podczas jego trwania i o obecnych działaniach swego stowarzyszenia ( w tym powstańczych lekcjach w Nasutowie) , sprawdzali (i nagradzali) wiedzę uczniów,  przeprowadzili musztrę, opowiedzieli o umundurowaniu i uzbrojeniu „ćwieków”, którzy pod tym względem wyróżniali się zdecydowanie na korzyść spośród innych oddziałów powstańczych.

Uczniowie naszej szkoły mogli przekonać się jak wyglądali ich przodkowie podczas powstania – o bezpośrednim pokrewieństwie ze szczególnym powstańcem, naczelnikiem okręgu powiatu lubelskiego Mateuszem Łuszczyńskim wiedzą Kasia i Łukasz Zielińscy z gimnazjum, ale być może, że potomkami czy krewnymi wąwolnickich powstańców mogą być i inni uczniowie noszący takie samo jak oni nazwiska: Łuszczyńscy,  Kolibscy, Wójciki, Wosiowie, Kępińscy i inni. Z powstańcami można się próbować utożsamiać również chociażby poprzez fakt, że trzech wąwolnickch powstańców liczyło w powstaniu zaledwie 15 lat, czyli byli oni rówieśnikami naszych gimnazjalistów.

Po zajęciach dla ogółu uczniów z „powstańcami” pozostała jeszcze grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy należą do koła historycznego w podstawówce, wyróżniają się sukcesami w konkursach historycznych, a szczególnie byli laureatami konkursu z roku szkolnego 2012/2013  „Powstanie Styczniowe bez tajemnic”(w tracie zajęć doszły do nas dwie dziewczynki,

z klasy IIIb, które przyniosły życzenia świąteczne dla polskich kombatantów na Kresach).

Po wizycie w szkole nasi „powstańcy” zatrzymali się przy krzyżu na boisku szkolnym i zapoznali się z ciekawą historię tego votum wdzięczności powracających z Syberii wąwolnickich powstańców styczniowych. Następnie zwiedzili wystawę w Bibliotece Gminnej „Powstanie Styczniowe w Wąwolnicy – historia i pamięć” przygotowaną przez Gimnazjum Publiczne w Wąwolnicy (we współpracy ze Szkołą Podstawową w Wąwolnicy i Drzewcach, Gminną Biblioteką Publiczną i Reg. Towarzystwem Przyjaciół W-cy) i przekazali swoją publikację ‘Młody Patriota’. Następnie udaliśmy się do kościoła, by przyjrzeć się wizerunkowi wąwolnickiego proboszcza - powstańca ks. Kacpra Tuszewskiego w kaplicy, pomodlić się przed ołtarzem z sybirakiem znajdującym się w Bazylice oraz oddać cześć powstańcom upamiętnionym na pomniku na Wzgórzu Kościelnym.

Grupę rekonstrukcyjną reprezentowali: Piotr Głuchowski – Fedirko, Karolina Sarnecka, Łukasz Falba, Łukasz Kołodziejczyk.

Więcej informacji:

- Pardyka A., Powstanie w Wąwolnicy ,Wąwolniczanie w Powstaniu, w: Powstanie

Styczniowe na Lubelszczyźnie, pod red. S. Partyckiego, Lublin 2013 (dostępną w Bibliotece Gminnej, do kupienia w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie; od stycznia 2014

na www.spwawolnica.szkolnastrona.pl, www.sanktuarium-wawolnica.pl/ )

-  Mencel T., Piąty oddział województwa lubelskiego Kajetan Cieszkowskiego – Ćwieka, „Rocznik Lubelski, t. 6, 1963, nr  na www.spp.vxm.pl

- Głuchowski-Fedirko P., Potyczka pod Nowym Stawem, na www.spp.vxm.pl

Anna Pardyka