Dni Kultury Ekologicznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wąwolnicy oraz wyniki XVIII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego z okazji Święta Polskiej Niezapominajki

Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, który często nazywany jest też Międzynarodowym Dniem Ziemi.

Celem tego wydarzenia jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

„Zainwestuj w naszą planetę” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi 2023 r. Podkreślało ono, że musimy być świadomi, że to nasze osobiste zaangażowanie – czyli właśnie inwestowanie w naszą planetę, jest konieczne, aby ją chronić i jest receptą na lepszą przyszłość.

W naszej szkole z tej okazji, jak co roku odbywały się Dni Kultury Ekologicznej. Od 20 – 28 kwietnia 2023 r. uczniowie szkoły i przedszkola uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach realizujących powyższy cel.

Były to:

• Warsztaty dla kl. IV A- Od ziarenka do bochenka w piekarni w Kraczewicach

• Wystawa „Kaktusy i sukulenty – co warto wiedzieć?”

• Lekcje wychowawcze tematycznie związane z ochroną środowiska

• Wyjazd klas V A i V B do Ogrodu Botanicznego w Lublinie

• Pieszy rajd klas VI A i B do Nałęczowa i obejrzenie filmu pt „Blueback”o zagrożeniach i ratowaniu Wielkiej Rafy Koralowej

• Lekcja chemii w oczyszczalni ścieków - klasa VII uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do miejscowej oczyszczalni ścieków .

• Kiermasz sadzonek roślin doniczkowych

• Sprzątanie Wąwolnicy i gra terenowa „Z przyrodą za pan brat”- przedszkolaki

• Hodowle roślin, gazetki ekologiczne, zajęcia w terenie, np. na łące, tworzenie kącików przyrodniczych, nauka piosenki „Świat woła o pomoc” - kl. II a

• Wiosenny teatrzyk ekologiczny – kl. III B

• Czytanie książek o tematyce przyrodniczej w klasach I – III

• Promocja książek przyrodniczych w bibliotece szkolnej

• Warsztaty plastyczne na zajęciach świetlicowych - „Drugie życie śmieci”

• Konkursy przyrodnicze - „Przyroda w oczach dziecka”, „Piękno Ziemi wierszem malowane”, „Ziemia, którą kocham” i Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy z okazji Święta Polskiej Niezapominajki organizowany przez Zarząd Okręgu LOP w Lublinie.

Wyniki konkursów:

1/ XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego z okazji Święta Polskiej Niezapominajki zorganizowanego przez Zarząd Okręgu LOP w Lublinie. W konkursie wzięło udział 172 uczestników z 14 placówek oświatowych z terenu województwa lubelskiego. Na konkurs wpłynęło łącznie 181 prac w tym: 118 prac plastycznych, 62 zdjęcia oraz 1 wiersz. Komisja Konkursowa obradowała w składzie:

dr inż. Aneta Sławińska – Główny Specjalista Służby Leśnej - RDLP w Lublinie – przewodnicząca Komisji Konkursowej

mgr inż. Wiesław Wiącek - wiceprezes ZO LOP w Lublinie - zastępca przewodniczącego Komisji Konkursowej

mgr inż. Anna Mikołajko - Rozwałka – prezes ZO LOP w Lublinie- członek Komisji Konkursowej

mgr inż. Zofia Talarek - wiceprezes ZO LOP w Lublinie - sekretarz Komisji Konkursowej

Nagrodzono łącznie 68 autorów prac przyznając 39 nagród głównych oraz 29 wyróżnień.

« W kategorii I - Konkurs plastyczny dla dzieci z klas „0” i klas I – III szkół podstawowych pod hasłem „Idzie wiosna polną drogą”

III miejsce – Milena Jakubiłowicz kl. i Zofia Gąsiorowska kl. „0” ZSP w Wąwolnicy, opiekun mgr Dorota Zasada

Wyróżnienie - Kornelia Tusińska kl. „0” ” ZSP w Wąwolnicy, opiekun mgr Genowefa Wiejak

« W kategorii II Konkurs plastyczny dla uczniów klas II i III pod hasłem „Idzie wiosna polną drogą”.

II miejsce – Tosia Kozak kl. III a Szkoła Podstawowa w Wąwolnicy, opiekun mgr Elżbieta Figura

Wyróżnienie- Ewa Figiel kl. II b i Paulina Sobczak kl. II b Szkoła Podstawowa w Wąwolnicy, opiekun mgr Barbara Bieniek

« W kategorii III Konkurs plastyczny dla klas IV-VI pod hasłem „Order niezapominajki”

II miejsce - Agata Sobczak kl. IV a Szkoła Podstawowa w Wąwolnicy, opiekun mgr Ewa Klocek

Wyróżnienie - Kacper Rukasz kl. VI a Szkoła Podstawowa w Wąwolnicy, opiekun mgr Ewa Klocek

« W kategorii IV Konkurs fotograficzny dla klas VII i VIII szkół podstawowych pod hasłem „ Moje wiosenne spotkanie z przyrodą”

III miejsce – Emilia Majchrzak kl. VIII b Szkoła Podstawowa w Wąwolnicy, opiekun mgr Ewa Klocek

Wyróżnienie - Magdalena Ścibor kl. VIII b Szkoła Podstawowa w Wąwolnicy, opiekun mgr Ewa Klocek

Konkursy szkolne:

Komisja w składzie - Ewa Klocek – opiekun SK LOP, nauczyciel biologii, Blanka Skowronek - Kolibska – nauczyciel plastyki i techniki, Elżbieta Figura – nauczyciel klas I – III wyróżniła w konkursie:

1/ „Piękno Ziemi wierszem malowane”- spośród zgłoszonych 13 prac:

I miejsce – Lilianna Mazur-Siwiec – kl. I a

II miejsce Natalia Bajan – kl. III a

III miejsce – Patrycja Czarnecka – kl. III a

Wyróżnienia: Aleksander Procyk – kl. IV a, Paulina Sobczak – kl. IV a, Maksymilian Dhaliwal – kl. II b.

2/ „Ziemia, którą kocham” - spośród zgłoszonych 29 prac:

I miejsce – Zuzanna Kruk – kl. VI a

II miejsce – Karolina Milczarska – kl. V a

III miejsce – Zuzanna Wargocka – kl. V b

Wyróżnienia: Julia Śmigielska - kl. V b, Szymon Nowacki – kl. VI a, Barbara Woś -kl. V a.

Nagrody za udział w konkursach szkolnych zostały rozdane uczniom podczas uroczystego podsumowania Dni Kultury Ekologicznej – 9 maja 2023 r., a za udział w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym –wychowawcy wręczą na zakończenie roku.

Zwycięzcom gratulujemy! Wyniki konkursu „Przyroda w oczach dziecka” zostały opublikowane na stronie internetowej przedszkola.

Ewa Klocek