"Historia szablą pisana"

Jak okazuje się, historię można poznawać na różne sposoby. W miniony piątek, 9 grudnia 2022r. starsi uczniowie naszej szkoły, mieli okazję poznać historię ,,zapisaną szablą”.

Szabla zaliczana do broni białej. Na przestrzeni wieków w uzbrojeniu wojskowym zawsze odgrywała szczególne znaczenie. Uczniowie mogli dowiedzieć się o pochodzeniu szabli, czym różni się od miecza, czy szpady, kto i jak ją nosił i używał. Usłyszeliśmy również wzruszającą opowieść o małym Waldku i jego tacie – żołnierzu, który poszedł na wojnę z szablą w dłoni, walczyć o wolną Polskę. Tato małego chłopca, dostając się do niewoli, zdąża jednak jeszcze zakopać swoją szablę, aby nie dostała się w ręce wroga. Historia swoje zakończenie ma po 40 latach, kiedy to stary żołnierz odnajduje to miejsce i odkopuje swój oręż przekazując go dorosłemu już Waldemarowi. A my, uczestnicy spotkania, mogliśmy tę szablę trzymać w dłoni i przeczytać inskrypcję wygrawerowaną na głowni ,,Synowi Waldemarowi Starczyńskiemu – Ojciec”.

Historię tę mogliśmy usłyszeć dzięki Panu Grzegorzowi Sztalowi – Dyrektorowi Prywatnego Muzeum ,,Znaki Czasu”, który tworząc to muzeum zawarł w nim swoje zbiory gromadzone od czasów młodości. Ważnym momentem spotkania z Panem Grzegorzem, był jego przekaz dla uczniów na temat znaczenia w życiu człowieka pasji i rozwijania zainteresowań. Jak możemy poznawać przeszłość poprzez historię innych ludzi i przedmiotów. Wzbogaceni o nową wiedzę, mamy nadzieję na następne spotkanie z historią i ciekawą opowieść.

Jolanta Snopek