Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wąwolnicy


  • Kartka z kalendarza


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2455241
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-04-28

    Imieniny: Bogny, Walerii


  • Kontakt

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wąwolnicy

    Tel: (81) 882-50-69

    E-mail:

    zsp@wawolnica.pl 

     

Cichociemni - wystawa w SP w Wąwolnicy, 10.11.2022

         Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej to elita żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i całego Wojska Polskiego z lat II wojny światowej. Wyszkoleni w dywersji, wywiadzie, walce wręcz i szeregu specjalności wojskowych skakali ze spadochronami do okupowanej Polski, gdzie byli instruktorami żołnierzy ZWZ-AK i dowódcami licznych oddziałów partyzanckich oraz organizatorami i dowódcami spektakularnych akcji bojowych. Znienawidzeni przez okupantów  - zarówno Niemców, jak i Sowietów byli szczególnie wytrwale tropieni przez tajne służby obu tych państw totalitarnych.

      Wystawa, którą prezentujemy w naszej Szkole przedstawia w pigułce wiedzę o idei zrzutów powietrznych dla Armii Krajowej, przebiegu szkolenia spadochronowego i wojskowego Cichociemnych oraz trasy, samoloty i niektóre osiągnięcia Cichociemnych. Została ona opracowana przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej we współpracy z Dyrekcją Lasów Państwowych, a to dlatego, że jednym z Cichociemnych był przedwojenny leśnik – Czesław Rossiński, ps. „Jemioła”. Ten Bohater AK został zamordowany przez zbrodniarzy komunistycznych 12.04.1945 r. w więzieniu na Zamku        w Lublinie i pochowany w bezimiennej, nieoznakowanej mogile, prawdopodobnie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

      Wąwolnica może poszczycić się tym, że tu urodził się i spędził pierwsze lata życia pierwszy Cichociemny Major Stanisław Kostka Krzymowski, a w pobliskim Kęble wychowywał się inny Cichociemny – Podporucznik Jan Maria Rostworowski. Ich tragiczne historie  są kwintesencją  losów większości Cichociemnych. Podporucznik Rostworowski został zamordowany przez Niemców w 1944 r., w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, a Major Krzymowski aresztowany pod koniec wojny przez sowiecką policję polityczną – NKWD – został uwięziony w Łodzi i skazany na 7 lat więzienia za walkę w szeregach Armii Krajowej przeciwko zbrodniczemu systemowi komunistycznemu. Biogramy tych dwóch Cichociemnych wraz z unikatowymi zdjęciami są uzupełnieniem wystawy prezentowanej w naszej Szkole.

      Dziękujemy Regionalnemu Towarzystwu Przyjaciół Wąwolnicy za pomoc w organizacji wystawy w naszej szkole, a Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie oraz Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej za nieodpłatne udostępnienie wystawy. Składamy też podziękowanie Dyrekcji Muzeum Niepołomickiemu Zamek Królewski w Niepołomicach za przychylność i pomoc w przekazaniu wystawy do Wąwolnicy.

        Zapraszamy do obejrzenia wystawy społeczność szkolną oraz Rodziców naszych uczniów. Będzie to wyraz pamięci o Bohaterach.

 

                                                                             Izabela Stelmach i Jolanta Snopek.