Wycieczka klas ósmych

23 września 2022 r. uczniowie klas ósmych  naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Lublina.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu były 62 Pokazy z fizyki organizowane przez Instytut Fizyki, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe. Pracownicy Instytutu Fizyki jak zawsze zaproponowali nam ciekawą dwugodzinną lekcję fizyki, bogatą w różnorodne doświadczenia przybliżające i wyjaśniające różne prawa i zasady fizyczne z takich działów fizyki, jak: Elektrostatyka, Płyny, Ruch obrotowy oraz Światło i oko. Mogliśmy dowiedzieć się, skąd biorą się błyskawice, na czym opiera się magia kina, jak można udowodnić ruch obrotowy Ziemi, a nawet poznać jedną z hipotez wyjaśniających tajemnicę Trójkąta Bermudzkiego. Doświadczenia były interesujące i widowiskowe, a nawet wybuchowe.

Drugim etapem naszego wyjazdu było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1941–1944). Przewodnikiem naszym po Muzeum była pani Marlena – Pęcak - Wałach (za co Jej bardzo dziękuję). Zwiedzaliśmy miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, łaźnie, baraki, krematorium. Widzieliśmy rowy egzekucyjne oraz Kopułę Prochów. Uczniowie mogli wyciszyć się i pomyśleć o tragicznym losie więźniów, którzy zginęli w komorach gazowych, podczas egzekucji, z głodu czy choroby. Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku umożliwiło młodzieży poznanie historii okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II Wojny Światowej. Zwiedzanie Muzeum na Majdanku  miało na celu kształtowanie postawy patriotycznej. Młodzież choć zmęczona, ale  zadowolona wróciła do domu z nowymi wrażeniami i doświadczeniami.

Dziękuję moim koleżankom z pracy: pani Klaudii Czubie, pani Ewie Klocek oraz pani Marlenie Pęcak – Wałach za opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu do Lublina.

Ewa Kołodyńska