Pamiętamy o Zmarłych

W końcu października w naszej szkole pamiętamy o Zmarłych: o pochowanych na wąwolnickim cmentarzu nauczycielach, zarówno tych z czasów przedwojennych, okupacyjnych ( w tym tajnego nauczania) jak i powojennych, o uczestnikach walk o niepodległość od powstania kościuszkowskiego do żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, o społecznikach zarówno tych z lewicy jak i z prawicy oraz o osobach, których losy związane się mocno z historią naszej Ojczyzny i miejscowości.

Wyrazem tej pamięci było tradycyjne już przygotowywanie przez uczniów symbolicznych, ekologicznych wiązanek z liści klonowych. Wiązanki te przygotowywały poszczególne klasy oraz uczniowie w ramach świetlicy szkolnej, Caritasu i zajęć z terapii pedagogicznej pod kierunkiem wychowawców oraz pań: Agaty Boruch, Małgorzaty Grzybek, Barbary Łaguny, Blanki Skowronek- Kolibskiej. Ze względu na pandemię wiązanki przygotowane przez uczniów na ponad trzydziestu grobach złożyli nauczyciele, którzy zajęli się również porządkowaniem grobów.

Przygotowanie wiązanek powiązane było z przedstawieniem uczniom na zajęciach wybranych postaci z wąwolnickiej historii tak by na przykładach ich życia można było uczyć się patriotyzmu, społecznego zaangażowania, szacunku dla wiedzy.

Dziękujemy wszystkim osobom z naszej szkoły za włączenie się w akcję.

Anna Pardyka

Fot. Agata Boruch, Anita Kopińska, Barbara Łaguna, Anna Pardyka, Blanka- Skowronek- Kolibska