Wąwolnickie Ofiary Katynia- wyniki konkursu

13 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on wymordowanych wiosną 1940 roku blisko 22 tysięcy obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Byli wśród nich również: mieszkaniec Wąwolnicy Jana Maria Kossowski i Karmanowic Mieczysław Matraszek.

We wcześniejszych latach prosiłam uczniów o przynoszenie kwiatów, które składaliśmy pod Dębami Katyńskim symbolicznie upamiętniającymi naszych rodaków, zamordowanych w Katyniu przez władze rosyjskie w 1940 roku oraz ofiary tragedii smoleńskiej z 2010 roku. W tej ostatniej zginęli lecący na katyńskie obchody m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński, były prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz współtwórczyni NSZZ „Solidarność” Anna Walentynowicz. Dęby im poświęcone rosną na Wzgórzu Kościelnym w Wąwolnicy. W tym roku znów tam nie poszliśmy z wiadomych powodów. Jednak Polaków zamordowanych w Katyniu w 1940 roku można było uczcić biorąc udział w szkolnym konkursie przeznaczonym dla uczniów klas IV- VIII.

W konkursie poświęconym naszym rodakom udział wzięli i wykazali się dużą wiedzą uczniowie:

Kl. IV a: Franciszek Gutowski, Piotr Kędzierski

Kl. IV a: Alicja Kolibska

Kl. V: Gabriel Gajewski, Igor Grzybowski, Maja Lipczyńska, Szymon Szymczyk, Wojciech Zieliński, Judyta Zielonka

Kl. VI b: Magdalena Garwolińska, Magdalena Ścibior, Nikola Taborek

Kl. VII a: Martyna Taborek, Emilia Warząchowska

Kl. VII b: Gutowska Izabela, Julia Judek, Agnieszka Kolibska, Zofia Lenartowicz, Partyk Struzik

Kl. VIII a: Oliwia Byszewska, Natalia Gruszczyńska, Dominik Próchniak

Kl. VIII b: Gabriela Gajkoś, Weronika Piłat, Amelia Tusińka

Gratulacje !!!

Zapraszam do wysłuchania piosenki oddającej klimat ówczesnych wydarzeń z 1940 roku

Katyń 1940 (Ostatni List) zespołu Zayazd i Lecha Makowieckiego https://www.youtube.com/watch?v=lPkOeUELczk