24 marca- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

W tym dniu wspominamy Polaków, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom mordowanym przez Niemów podczas II wojny światowej.

Pamiętamy o zamordowanej w tym dniu rodzinie Ulmów z Markowej- rodzicach i sześciorgu ich dzieci oraz zamordowanych tam ośmiorgu Żydach, których oni ukrywali. Pamiętajmy o tych Polakach, którzy mieli wielką odwagę, by się tym zbrodniom przeciwstawiać, chcieli im zapobiegać: o Irenie Sendler, Janie Karskim, Witoldzie Pileckim, organizacji Polskiego Państwa Podziemnego – „Żegocie” i innych.

Pamiętajmy o naszych wąwolnickich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, czyli osobach za ratowanie Żydów uhonorowanych tym izraelskim medalem. Byli nimi nasz wąwolnicki proboszcz i nauczyciel religii w naszej szkole- ksiądz Józef Gorajek, którego medal przyznany za uratowanie żydowskiej matki i jej synka widoczny jest w naszej kaplicy obok figury Matki Bożej Kębelskiej. Sprawiedliwą była również Maria Polkowska, która przyjęła do domu i wychowała żydowskie niemowlę.

„Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat” – tak brzmi napis na tym wyjątkowym, zaszczytnym odznaczeniu.

Anna Pardyka