Kalkografia

Kalkografia to technika graficzna, która polega na uzyskaniu odbitek tuszu z kalki biurowej kopiującej.

Potrzebne materiały: tekturka A4, czarna lub granatowa kalka kopiująca A4, kawałki szmatek o wyraźnej fakturze (wyczuwalne wypukłości) np firanki, koronki, kawałeczki tektury falistej, klej, nożyczki, żelazko.

Wykonanie matrycy na tekturze: Na tekturce przyklej wymyślone wzory ze szmatek, tektury falistej i koronek. Użyj do tego zwykłego kleju do papieru.

Kiedy wyklejony obrazek (matryca) jest gotowy, nakładamy na niego czarną kalkę. Uwaga! Ważne, aby kalka stroną tuszu była do góry (nie do matrycy). Na kalkę kładziemy zwykłą biała kartkę rysunkową lub ksero takiej samej wielkości i przyciskamy punktowo lekko nagrzanym żelazkiem (używaj żelazka w obecności osoby dorosłej). Praca gotowa! Matrycę można wykorzystywać wielokrotnie.

Blanka Skowronek- Kolibska