Środa, 2024-05-22

Imieniny: Emila, Neleny

Wycieczka historyczna klas VIII do Warszawy

W dniu 4 marca 2020 roku klasy VIII uczestniczyły w wycieczce do Warszawy, podczas której uczniowie poszerzali swą wiedzę historyczną omawianą na lekcjach historii.

Uczniowie oglądali wystawę plenerową militariów w Muzeum Wojska Polskiego ze słynnym Kubusiem oraz doświadczali klimatu walczącej Warszawy w wyjątkowym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Spacer po Powązkach Wojskowych był lekcją trudnej i wielkiej historii Polski XIX i XX wieku. Dzięki oprowadzającemu nas po Powązkach pracownikowi IPNu i uczestnikowi ekshumacji na Łączce Panu Marcinowi Łaszczyńskiemu była to też szczególna lekcja patriotyzmu zakończona w Panteonie Żołnierzy Wyklętych przy miejscu niedawnego pochówku szczątków Hieronima Dekutowskiego „Zapory” działającego na naszym terenie. Miejsce to odwiedziliśmy trzy dni po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czego pamiątką będą otrzymane z IPN mini ryngrafy jakie nosili Żołnierze Wyklęci.

Uczniami opiekowały się panie: Barbara Łaguna, Ewa Klocek oraz pisząca te słowa organizatorka wycieczki

Anna Pardyka