Uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości

Wąwolnicka szkoła w dniu 14 maja 2018 roku włączyła się w akcję sadzenia Dębów Niepodległości upamiętniających przypadające w 2018 roku 100-lecie Niepodległości  zainicjowaną przez wojewodę lubelskiego Pana Przemysława Czarnka.

W części artystycznej uczniowie klasy III b przybliżyli symbolikę tego szczególnego drzewa skorelowaną z losami polskiego narodu oraz nawiązali do przedwojennej tradycji sadzenia Dębów Niepodległości w latach 1918 – 1928,  której widomym dowodem jest posadzony wówczas  przez młodzież szkolną,  dziś  90-letni dąb w Puławach.

Obecny na uroczystości  wójt gminy Wąwolnica Pan Marcin Łaguna zwrócił uwagę na ideę wolności rozumianą jako możliwość wyboru, zaś ksiądz proboszcz Jerzy Ważny przywołał postacie Józefa Piłsudskiego i księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, dla których wolność była szczególną wartością.  Wspólnie z księdzem proboszczem zebrani  na uroczystości uczniowie klas 0-VII oraz II i III gimnazjum, nauczyciele i pracownicy szkoły pomodlili się za naszą Ojczyznę.

Zasadzenia dębu dokonali: Pan Wójt Marcin Łaguna, Pani Dyrektor Izabela Stelmach, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Wielemborek, przedstawiciele  Rady Samorządu Uczniowskiego i uczniów: Julia  Czapla i Jakub Staniak.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Polski, zaś zakończyła wspólnie zaśpiewana Rota.

Anna Pardyka