Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Klasy IV w Janowie Podlaskim, Białowieży i Grabarce, 29-30. 04. 2015r.

Uczniowie klas czwartych odbyli dwudniową wycieczkę do Białowieży oraz Janowa Podlaskiego i Grabarki. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: p. Sylwia Wójcik, p. Barbara Łaguna i p. Blanka Kolibska.

Program wycieczki:

• Zwiedzanie z przewodnikiem najstarszej  stadniny koni w Polsce- w Janowie Podlaskim
  • Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Przyrodniczo- Leśnego w Białowieży: - muzeum prezentuje przyrodę i historię Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie. Eksponowane są w nim najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne: grąd, ols, łęg, bór, borealna świerczyna bagienna. Zaprezentowane jest życie podziemne w lesie, bezkręgowce, ssaki kopytne i drapieżne oraz ptaki. Przybliżony został także świat zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem ziemno-wodnym, fazy rozkładu drewna i bogactwo grzybów. W części historycznej ukazano bartnictwo, sianożęcia, przerób drewna na terpentynę oraz wąskotorową kolejkę leśną.
  • Spacer po Rezerwacie Pokazowym Żóbrów pod Białowieżą. Uczniowie zobaczyli wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. W zagrodach żyją również łosie, jelenie, sarny i dziki. Atrakcję stanowi także możliwość zobaczenia watahy wilków i rysia. W Rezerwacie prezentowana jest także grupa koników typu tarpana, złożona z ogiera, kilku klaczy i młodych. Eksponowane są tu także żubronie – krzyżówki (hybrydy) żubra z bydłem domowym.
  • Nocleg w internacie Szkoły Leśnej w Białowieży
  • Zwiedzanie z przewodnikami Rezerwatu Ścisłego Puszczy Białowieskiej: Celem wycieczki jest poznanie najmniej zmienionej przez działalność człowieka części Puszczy Białowieskiej, która jest prawnie chroniona od ponad 90 lat… Jest to las naturalny, jaki kiedyś pokrywał nizinną Europę. Zwiedzanie rozpoczynamy od poznania historii i zabytków Parku Pałacowego, który znajduje się na trasie wycieczki. Będąc już na terenie Rezerwatu Ścisłego, możemy podziwiać w jaki sposób natura radzi sobie bez pomocy człowieka.
  • Święta Góra Grabarka