Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wąwolnicy

Konkurs "Mój zielnik – rośliny naszych łąk i pól” rozstrzygnięty!

        We środę 24 października 2018 roku uczennica naszej szkoły 0liwia Byszewska uczestniczyła w uroczystym  rozstrzygnięciu konkursu pod hasłem „Mój zielnik – rośliny naszych łąk i pól”.

        Organizatorem konkursu był Ogród Botaniczny UMCS Lublin, a  zadaniem uczestników było wykonanie zielnika z co najmniej 30 gatunkami roślin oznaczonymi w języku polskim i łacińskim. Rośliny należało najpierw zebrać, starannie zasuszyć i oczywiście oznaczyć oraz opisać wg instrukcji. Była to praca wykonana głównie podczas wakacji przy nieocenionej pomocy i wsparciu rodziców. Zielnik Oliwki wzbudził uznanie wśród organizatorów, co zaowocowało zajęciem II miejsca w województwie. Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Dworku Kościuszków, w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Dokonała tego dyrektor Ogrodu – dr Grażyna Szymczak.

        Po uroczystości laureaci konkursu wraz z opiekunami i przewodnikiem uczestniczyli w zwiedzaniu Ogrodu Botanicznego. Mogli zobaczyć jak uprawia się  i spróbować mini kiwi czyli owoców aktinidii, a ze względu na wietrzną pogodę wyprawa zaszyła się w cieplarnianych klimatach szklarni. Tam uczniowie poznali wiele ciekawostek z życia kaktusów i sukulentów czyli roślin pustyni a następnie znaleźli się w cienistej tropikalnej dżungli. Z pewnością zdobyta wiedza okaże się  przydatna podczas lekcji przyrody. Zielnik Oliwki nie był jedyną pracą konkursową z naszej szkoły, drugi wykonała uczennica klasy VII b – Maria Kruk. Obie dziewczynki zostały nagrodzone ocenami celującymi z przyrody. Gratulujemy!                                                                

mgr Ewa Klocek

https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,3655,wyniki-konkursu-moj-zielnik-rosliny-naszych-lak-i-pol,69382.chtm