1 Marca- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy”

Z. Herbert

1. „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny!”

Ppor. Anatol Radziwonik „Olech”

2. „Nie mogłem inaczej żyć!”

Ppłk. Łukasz Ciepliński „Pług”

3. „Zachowałam się jak trzeba”

Danuta Siedzikówna „Inka”

Po upadku powstania warszawskiego oraz zakończeniu II wojny światowej, władzę w Polsce przejęli komuniści. Nie był to nasz polski wybór, gdyż na mocy postanowień Wielkiej Trójki Polska dostała się w strefę wpływów Sowietów, którymi rządził Józef Stalin.

Miały odbyć się wolne wybory parlamentarne, jednak Polacy nie wierzyli w uczciwość komunistów i niestety mieli rację. Wybory do sejmu w 1947 roku zostały sfałszowane.

Polacy podjęli walkę o wolność- o wyrwanie się spod rządów polskich komunistów, które narzucone nam zostały wbrew woli narodu.

Żołnierze, wywodzący się w większość z Armii Krajowej, którzy zdecydowali się zostać w czynnej służbie swojemu Krajowi pozostali w podziemiu. Zagrożeni komunistycznym więzieniem, karą śmierci i torturami, wywiezieniem na Syberię, chronili swe życie w partyzanckich oddziałach, walczyli z komunistami w bitwach jak ta zwycięska w Lesie Stockim, rozbijali komunistyczne więzienia jak więzienie UB w Puławach dając wolność nękanym tam rodakom. Na naszej puławskiej ziemi dowodził nimi Marian Bernaciak "Orlik".

„Ich wartości to Ojczyzna i bezcenny Honor. Tlą się zgliszcza Polski, lecz te serca dalej płoną. Znaczyli ostatnie piętno na gołym betonie skronią. Niezłomność i wiara były ich ostatnią bronią.”

Żołnierze wyklęci” Tadeusz Polkowski

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem. „

Witold Pilecki

Bibliografia: