Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

KLASY DRUGIE ODKRYWCAMI!

29 maja uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do  znanego Kazimierza Dolnego, podczas której najczęściej używanym słowem było „Wow” .

Najpierw w Muzeum Przyrodniczym uczestniczyli w zajęciach o owadach , gdzie podczas filmowanej pogadanki odkrywali ich tajniki - stadia rozwoju i znaczenie dla człowieka. Potem rozwijali swoje umiejętności w warsztatach, na których współpracując w zespołach budowali „Domki dla pszczoły i biedronki”.

Następnie w  Parku Rozrywki „ Z fizyką za pan brat” przy ZS im. J. Koszczyca Witkiewicza z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki odkrywali zasady  przyrody. Przez bezpośrednie doświadczenie  odczuwając  własnymi zmysłami  sami wywołali wir wodny, przekonali się jak działa na człowieka prąd elektryczny, jak drży powietrze wokół gongów. Odbierali i nadawali wiadomości z użyciem telegrafu akustycznego, znaleźli się wewnątrz kalejdoskopu i wykonali  wiele innych eksperymentów.

Oczywiście, jak przystało na kazimierskich turystów  z pamiątkowym kogutem wstąpili na tradycyjne  lody i odwiedzili  Rynek, gdzie zakupili  gofry i pamiątki „na szczęście”.

Kolejnym odkryciem stała się góra Albrechtówka, mało znana, ale niezwykle urokliwa, z której rozciąga się widok na Janowiec, Męćmierz i Małopolski Przełom Wisły.

W drodze powrotnej odwiedzili pobliski Rąblów, aby poznać największy w okolicy pomnik- ku czci poległych w partyzanckiej bitwie 14 maja 1944 roku, o czym nie każdy drugoklasista wiedział, przyjeżdżając tu zimą na stoki narciarskie.

E. Figura, M. Graca